26 lipca 2022
Aktualności

“Bo tak jest z tymi którzy z ducha narodzili się, nikt nie wie, dokąd pójdą za wolą Twą”. Tym razem Boża wola zaprowadziła nas do Wilna przed oblicze Matki Bożej Ostrobramskiej. W dniach 15-25 lipca 2022 roku reprezentacja naszego Duszpasterstwa Akademickiego, wraz z wraz z duszpasterzami, wzięła udział w 32 Międzynarodowej Pieszej Pielgrzymce z Suwałk do Wilna.

Tegoroczny temat „rekolekcji w drodze” odnosił się do słów Jezusa: “Odwagi ja jestem” (Mt 14, 27). Przez 10 dni pielgrzymowania, krocząc ku Ostrej Bramie, modląc się, wsłuchując w Słowo Boże, ciekawe konferencje, uczyliśmy się chodzić po wodzach wiary. Wspólny duch i trud drogi sprawił, że stworzyliśmy wspaniałą wspólnotę sióstr i braci w duchu salezjańskiej radości.

Ponadto doświadczyliśmy niezwykłej życzliwości i gościnności ze strony Polaków mieszkających na terenach Wileńszczyzny, pielęgnujących ojczystą kulturę, zwyczaje i język. Dzięki Bogu za ten wspaniały czas i jego owoce.

Kilka słów od serca… Podróż do Wilna była dla mnie nie tylko drogą prowadzącą do Wilna, ale również podróżą w głąb samego siebie, poznaniem i zmierzeniem się ze swoimi słabościami i lękami, które były ukryte gdzieś bardzo głęboko we mnie.

Przez te 10 dni nie czułem się jakbym wznosił się na duchowe wyżyny, a raczej jakbym próbował wyjść z na prostą. Teraz wróciłem inny do swojego zwyczajnego życia. Najważniejsza rzeczą było dla mnie odkrycie banału, że wiara rodzi się z modlitwy i to od niej się wszystko zaczyna.

Niezwykłą wartością było spędzenie tego czasu ze wspaniałymi, życzliwymi ludźmi, którzy byli dla mnie jak rodzina oraz onieśmielające przyjęcie ze strony Polaków mieszkających na Litwie. Na całe życie zapamiętam jak państwo Grabsztunowicz przyjęli mnie i kilku innych pielgrzymów pod swój dach goszcząc nas jak własne dzieci, dzieląc się z nami dosłownie wszystkim czym mogli (nawet skarpetkami).

Hasło pielgrzymki, słowa Pisma Świętego, tematy konferencji – wszystko to nie zostawia wątpliwości, że nie znalazłem się tam przypadkiem, czułem się jakby było to skierowane wprost do mnie i tylko do mnie i dziękuję Bogu, że mnie zaprowadził na tą drogę.

Bogumił Olszewski
DA UKSW

Informujemy, iż w celu optymalizacji działania serwisu internetowego korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki te, użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.